Archived Story

ASWA Boys Basketball for Dec. 20

Published 5:59am Thursday, December 20, 2012

CLASS 6A

1. Carver-Montgomery (1-0)

2. Lee-Huntsville (12-1)

3. Hoover (11-0)

4. Murphy (11-1)

5. Sparkman (10-1)

6. Hazel Green (10-3)

7. Mountain Brook (11-1)

8. Blount (11-2)

9. McGill-Toolen (12-2)

10. Thompson (13-1)

Others nominated: Austin (4-2), Clay-Chalkville (9-2), Davidson (7-2), Florence (8-3), Hillcrest-Tuscaloosa (9-3), Smiths Station (10-1).

CLASS 5A

1. Wenonah (10-0)

2. Paul Bryant (11-1)

3. Sumter Central (12-2)

4. Spanish Fort (9-1)

5. Homewood (10-2)

6. Shelby County (10-2)

7. Central-Tuscaloosa (6-2)

8. Parker (9-0)

9. Jackson (8-1)

10. Columbia (10-4)

Others nominated: Arab (7-4), Faith Academy (8-4), Sylacauga (7-4), Talladega (11-4), West Point (11-3).

CLASS 4A

1. Wilcox Central (9-1)

2. Dallas County (10-2)

3. Brewbaker Tech (6-2)

4. Monroe County (8-0)

5. Madison County (7-2)

6. Douglas (13-2)

7. Childersburg (9-5)

8. Hokes Bluff (8-2)

9. Dadeville (6-2)

10. Locust Fork (10-3)

Others nominated: Carbon Hill (7-3), Clarke County (7-4), Fairview (8-3), Tallassee (7-2).

CLASS 3A

1. Greensboro (8-1)

2. Barbour County (7-3)

3. Geraldine (9-2)

4. Midfield (7-3)

5. Southside-Selma (10-2)

6. Holly Pond (12-2)

7. Mars Hill Bible (10-2)

8. Madison Academy (6-2)

9. Daleville (8-0)

10. Ashville (11-2)

Others nominated: Bayside Academy (10-3), Holt (8-3), Leeds (6-3), Sipsey Valley (10-3), Straughn (7-0), Trinity (6-2), West Morgan (12-3).

CLASS 2A

1. R.C. Hatch (9-2)

2. Tanner (5-0)

3. Washington County (4-0)

4. Prattville Christian (10-0)

5. Westbrook Christian (9-2)

6. Lanett (7-2)

7. Francis Marion (7-4)

8. North Sand Mountain (7-1)

9. Section (7-3)

10. Vincent (9-2)

Others nominated: Calhoun (6-4), Cold Springs (9-4), Houston Academy (6-3), Luverne (6-2), Phil Campbell (9-4), Sheffield (5-3).

CLASS 1A

1. Keith (8-4)

2. St. Jude (8-2)

3. Collinsville (7-1)

4. Pickens County (4-1)

5. Parrish (11-0)

6. Georgiana (9-1)

7. Marion County (4-1)

8. Brantley (3-1)

9. Decatur Heritage (9-3)

10. Skyline (7-3)

Others nominated: Belgreen (9-2), Cedar Bluff (7-3), Phillips (9-2), R.A. Hubbard (4-0).

AISA

1. Lee-Scott (10-1)

2. Glenwood (7-0)

3. Tuscaloosa Academy (10-1)

4. Kingwood (8-1)

5. Evangel Christian (8-3)

6. East Memorial (9-1)

7. Lyman Ward (10-0)

8. Escambia Academy (9-1)

9. Fort Dale Academy (8-2)

10. Patrician (9-3)

Others nominated: Ashford Academy (7-3), Morgan Academy (9-2), Macon-East (6-4).

Editor's Picks