Archived Story

ASWA All-State Baseball Team

Published 11:25am Tuesday, June 18, 2013

Super All-State

Brett Blackwood, Hartselle

Thomas Burrows, Mars Hill Bible

Colton Campbell, Plainview

Garrett Davis, G.W. Long

Joey Denison, Charles Henderson

Ulysses Fluellen, Smiths Station

Fletcher Johnson, Pelham

Thomas Lowery, Pelham

Cody Reed, Ardmore

Keegan Thompson, Cullman

 

CLASS 5A

P — Keegan Thompson, Cullman, Sr.

P — Jackson Smith, Hartselle, Sr.

P — Jesse McCord, Spanish Fort, Jr.

P — Jesse Nelson, Russell County, Sr.

C — Chris Brown, Hartselle, Sr.

1B — Drew Mullinax, Southside-Gadsden, Jr.

2B — Hunter Webb, Russell County, Sr.

SS — Brett Blackwood, Hartselle, Jr.

3B — Matt Foster, Valley, Sr.

OF — Rob Perteet, Spanish Fort, Jr.

OF — Anfernee Grier, Russell County, Sr.

OF — Blake Devine, Southside-Gadsden, Jr.

UTL — Caleb Lopes, Faith Academy, Sr.

UTL — Mason Rogers, Demopolis, Sr.

DH — Blake Logan, Muscle Shoals, Sr.

DH — Daniel Robert, Briarwood Christian, Sr.

 

Pitcher of the Year: Keegan Thompson, Cullman

Hitter of the Year: Brett Blackwood, Hartselle

Player of the Year: Keegan Thompson, Cullman

Coach of the Year: Brent Boyd, Spanish Fort

 

Honorable mention

Pitcher: Andrew Fuhrman, Southside-Gadsden, Sr.; Jordan Guthrie, Cullman, Sr.; Colby Wingard, Pinson Valley, Sr.

Catcher: Malik Rosier, Faith Academy, Jr.

First base: Dylan Szymanski, Satsuma, Jr.; Garrett Suchey, Mortimer Jordan, Sr.

Second base: Blake McClellan, Benjamin Russell, Sr.; Gunner Hendrix, Spanish Fort, So.

Shortstop: Will Luft, Spanish Fort, Jr.

Third base: Josh Bobo, Etowah, Sr.

Outfield: Cole Collins, Cullman, So.; Deacon Aldridge, Hartselle, Sr.; Christian Snow, Saraland, Sr.; Jae Skoda, Faith Academy, Sr.; Tripp Hobbs, Chelsea, Sr.

Utility: Wesley Waters, West Point, Sr.; Luke Porter, Homewood, Sr.

Designated hitter: Trey Truitt, Rehobeth, Jr.

 

CLASS 4A

P — Houston Mabray, Charles Henderson, Sr.

P — Cody Reed, Ardmore, Jr.

P — Jesse Coleman, Beauregard, Sr.

P — Jed Carter, Tallassee, Sr.

C — Chase Smartt, Charles Henderson, So.

1B — Joey Denison, Charles Henderson, Sr.

2B — Reeves Brashear, Childersburg, Jr.

SS — Riley Phillips, Brooks, So.

3B — Brady Bedingfield, Brooks, Jr.

OF — T.J. Dixon, UMS-Wright, Sr.

OF — Drake Tucker, Brooks, Sr.

OF — Clay Upchurch, Munford, Sr.

UTL — Tevin Watters, Thomasville, Sr.

UTL — Clayton Daniel, Guntersville, Jr.

DH — Chandler Taylor, Alabama Christian, So.

DH — Justin Pennington, Central-Florence, Sr.

 

Pitcher of the Year: Cody Reed, Ardmore

Hitter of the Year: Joey Denison, Charles Henderson

Player of the Year: Cody Reed, Ardmore

Coach of the Year: Derek Irons, Charles Henderson

 

Honorable mention

Pitcher: Tripp Blackmon, Charles Henderson, Sr.; Hank Scott, Beauregard, So.; Brett Patterson, UMS-Wright, So.; Tyler Black, Elmore County, Sr.; Ryan Masonia, Brooks, Jr.; Peyton Stracener, Central-Florence, So.

Catcher: Jake Whiting, Alexandria, Sr.; Dylan Goff, UMS-Wright, Sr.; Caleb DeRouen, Thomasville, Sr.

First base: Quinton Maddox, Andalusia, Jr.; Caleb Nolen, Dadeville, Sr.; Ryan Madewell, Priceville, Sr.

Second base: C.J. Tolbert, Dadeville, Jr.; Colin Speake, Tallassee, Jr.

Shortstop: Luke Bailey, Fairview, Sr.; Troy Dixon, UMS-Wright, So.

Third base: Kyle Fender, Beulah, So.

Outfield: TJ Lockett, Bibb County, Jr.; Justin Byrd, Headland, Sr.; Peyton Williams, Beauregard, Sr.

Utility: Shed Long, Jacksonville, Sr.; Blake Byrd, Corner, Sr.; Zach Lightsey, Childersburg, So.; Nathan Langley, Beauregard, Jr.

Designated hitter: Cal Jones, Dadeville, Fr.

Editor's Picks