Archived Story

2013 ASWA All-State Football Team

Published 9:10am Monday, December 23, 2013

CLASS 6A

Offense

QB – Kendrick Doss, Florence, Sr., 6-2, 225

RB – Charlie Crenshaw, Wetumpka, Sr., 5-9, 168

RB – Ito Smith, McGill-Toolen, Sr., 5-11, 190

RB – Racean Thomas, Oxford, Sr., 6-0, 200

REC – DeMarcus Bingham, Foley, Sr., 6-3, 218

REC – Brian Clark, Clay-Chalkville, Sr., 6-2, 180

REC – Tredarian Gamble, Oxford, Jr., 6-1, 190

OL – Nicolas Bodden, Hoover, Sr., 6-2, 255

OL – Ryan Childers, Vestavia Hills, Sr. 6-2, 275

OL – Cole Hardin, Florence, Sr., 6-4, 300

OL – Josiah Pavlik, Huntsville, Sr., 6-4, 365

OL – Christian Williams, Wetumpka, Sr., 6-1, 318

K – Cade Stinnett, Enterprise, Sr., 6-1, 245

Defense

DB – Antreal Allen, Auburn, Sr., 5-9, 180

DB – Brandon Byner, Bessemer City, Sr., 5-11, 177

DB – Marlon Humphrey, Hoover, Sr., 6-1, 180

DB – Stephen Roberts, Opelika, Sr., 6-0, 180

LB – Brandon Davis, Bob Jones, Sr., 5-8, 210

LB – Shaun Hamilton, Carver-Montgomery, Sr., 6-2, 219

LB – Keith Holcombe, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr., 6-3, 215

LB – Nick Patti, Fairhope, Sr., 6-2, 210

DL – Dalton Campbell, Vestavia Hills, Sr., 6-2, 215

DL – Rashaan Evans, Auburn, Sr., 6-2, 215

DL – Chris McElderry, Gadsden City, Sr., 6-2, 243

DL – Cameron Williams, Bessemer City, Sr., 6-3, 233

P – Tuck Borie, Hoover, Sr., 6-1, 198

Athlete

ATH – Caleb Butler, Enterprise, Sr., 6-4, 235

ATH – Kameron Maye, Murphy, Sr., 6-0, 180

ATH – Keith Mixon, Shades Valley, Jr., 5-9, 172

ATH – Hayden Moore, Clay-Chalkville, Sr., 6-3, 180

Coach of the Year: Bill Smith, Shades Valley

Honorable Mention

Quarterback: Heath Burchfield, James Clemens, So.; Riley Nix, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.; Harry Satterwhite, McGill-Toolen, Sr.

Running Back: Jordan Johnson, Vestavia Hills, Sr.; Kamryn Pettway, Prattville, Sr.; Deonta Moore, Huntsville, Sr.; Bradrick Shaw, Hoover, Jr.

Receiver: Landy Capetillo, Carver-Montgomery, Sr.; Ryan Crooks, Bob Jones, Sr.; Austin Hicks, Gardendale, Jr.; Johnny Woods, Smiths Station, Sr.

Offensive Line: Branton Autry, Blount, Sr.; Josh Davis, Clay-Chalkville, Sr.; Tyler Jones, Albertville, Sr.; Daniel Keith, Florence, Sr.; Joc Sherrod, Austin, Sr.; Thomas Stinson, Enterprise, Sr.; Justin Wimberly, Smiths Station, Sr.; Ladarious Wimbush, Dothan, Sr.; David Zakrzewski, McGill-Toolen, Sr.

Kicker: Taylor Martindale, Chelsea, Sr.; Sage Ledbetter, Auburn, So.

Defensive Back: Tranelius Abrams, Blount, Jr.; Dylan Haraway, Bob Jones, Sr.; Breland Massey, McGill-Toolen, Sr.; Ja’Marion Sanders, Tuscaloosa Co., Sr.; Shaq Solomon, Enterprise, Sr.

Linebacker: Keaton Anderson, Florence, Jr.; Chandler Coskery, Hoover, Sr.; Tray Hayes, Decatur, Jr.; Anfernee Moffett, Smiths Station, Sr.; Russell Reilly, McGill-Toolen, Sr.; Roy Yancey, Opelika, Jr.

Defensive Linemen: Darius Ellis, Tuscaloosa Co., Jr.; Vada King, Smiths Station, So.; Julien Lewis, Bob Jones, Sr.; Kenyn Richey, Oxford, Sr.; Taylor Stallworth, Murphy, Sr.

Punter: Miller Matzek, Sparkman, Sr.; Winston Smith T, Opelika, Jr.

Athlete: Chase Colon, Austin, Sr.; Brewer Hicklen, Huntsville, Sr.; Draequon Murphy, Carver-Montgomery, Sr.; Blaise Taylor, Auburn, Sr.

 

CLASS 5A

Offense

QB – Tyler Johnston, Spanish Fort, So., 6-1, 190

RB – Dantley Coker, Southside-Gadsden, Sr., 6-2, 215

RB – Nick Gibson, Pinson Valley, Jr., 5-11, 195

RB – Ostin McPherson, St. Paul’s, So., 5-8, 160

REC – Sammy Harris, Spanish Fort, Sr., 5-8, 165

REC – Willie Jackson, Faith Acad., Sr., 6-1, 185

REC – Terrell Martin, Moody, Jr., 6-0, 190

OL – Tyler Carr, Southside-Gadsden, Jr., 6-5, 310

OL – Josh Casher, St. Paul’s, Sr., 6-2, 300

OL – Lee Dufour, Saraland, Sr., 6-3, 280

OL – Cole Griffith, Muscle Shoals, Sr., 6-3, 215

OL – Jordan Sims, Homewood, Sr., 6-4, 330

K – Bram McGrady, Athens, Sr., 6-2, 150

Defense

DB – Johnnie Anderson, Athens, Sr., 5-11, 200

DB – Trey Moon, Cullman, Sr., 6-1, 200

DB – Kyran Moore, McAdory, Sr., 5-10, 150

DB – Ronald Smith, Spanish Fort, Sr., 6-0, 190

LB – Gavin Bryant, Jackson, Sr., 6-2, 228

LB – Waid Miller, Hartselle, Sr., 5-11, 210

LB – Alex Reedy, Pleasant Grove, Sr., 6-2, 190

LB – Tre Williams, St. Paul’s, Sr., 6-3, 230

DL – Coby Bryant, Etowah, Sr., 6-3, 230

DL – Brannon Schaffer, Saraland, Sr., 6-2, 240

DL – Cory Thomas, McAdory, Sr., 6-6, 275

DL – John Williamson, Spanish Fort, Sr., 6-2, 215

P – Zane Vickery, Rehobeth, Sr., 5-7, 131

Athlete

ATH – Blake Devine, Southside-Gadsden, Sr., 5-10, 175

ATH – Matthew Jordan, Jackson, Sr., 6-2, 205

ATH – Malik Rosier, Faith Acad., Jr., 6-2, 210

ATH – Omari Williams, Parker, Sr., 6-1, 180

Coach of the Year: Ron Daugherty, Southside-Gadsden

Honorable Mention

Quarterback: Michael Barron, Moody, Sr.

Running Back: DJ Bailey, Valley, Sr.; Roderick Davis, Demopolis, Sr.; Ian Floyd, Sylacauga, Sr.; Deven Sullivan, Muscle Shoals, Sr.

Receiver: Jordon Gandy, East Limestone, Sr.; Dashawn Hunt, Jackson, Sr.; Mason Jones, Cullman, Sr.; Leonard Tyree, Central-Tuscaloosa, Sr.

Offensive Line: Chaz Brouillette, Cullman, Sr.; Sean Brown, Pleasant Grove, So.; Lester Cotton, Central-Tuscaloosa, Jr.; Hunter Wood, Spanish Fort, Sr.; John Yarbrough, Homewood, Jr.

Kicker: Leif Midgorden, Demopolis, Sr.; Carter West, Southside-Gadsden, So.

Defensive Backs: Martavius Mims, Muscle Shoals, Sr.; Tyrik Norris, Benjamin Russell, Jr.; Jalen Thompson, St. Paul’s, Jr.

Linebacker: Hunter Armstrong, Southside-Gadsden, So.; C.J. Doss, Moody, Sr.; Ethon Felton, Muscle Shoals, Sr.; Tavarius Hutchinson, McAdory, Jr.; Austin Mansell, Walker, Sr.; Skylar Mosley, Saraland, Jr.; Ronderek Rice, Central-Tuscaloosa, Sr.; Ethan Simmons, Briarwood Chr., Sr.

Defensive Lineman: Tyler Merriweather, Demopolis, Sr.; Justin Patterson, Cullman, So.; Tae Robinson, Benjamin Russell, So.; Hunter Sparks, Southside-Gadsden, Sr.; Derek Watkins, Fort Payne, Sr.

Punter: Clay McNatt, Russellville, Sr.; Stephen Stewart, Demopolis, Sr.

Athlete: Devonta Barnfield, Homewood, Sr.; Bryant Farley, West Point, Jr.; Tyler Glenn, Cullman, Sr.; Demetrius Kemp, Demopolis, Sr.; Chris Weaver, Saraland, Jr.

CLASS 4A

Offense

QB – C.J. Tolbert, Dadeville, Sr., 5-9, 180

RB – Jordan Bentley, Guntersville, So., 6-0, 170

RB – Troy Dixon, UMS-Wright, Jr., 5-9, 176

RB – Jaylon Lyles, Central-Clay Co., Jr., 5-11, 170

REC – Jordan Bishop, Calera, Sr., 6-3, 192

REC – DeVon Johnson, J.O. Johnson, Sr., 6-1, 175

REC – Brock Latta, Oneonta, Sr., 6-2, 205

OL – Justin Bates, Central-Florence, Sr., 6-2, 265

OL – Christian Hollinghead, UMS-Wright., Sr., 5-11, 213

OL – Blaine Pruitt, Sardis, Sr., 6-4, 290

OL – Kenny Thomas, St. James, Jr., 6-5, 315

OL – Ethan Thompson, Calera, Jr., 6-1, 305

K – Tyler Short, Oneonta, Sr., 5-10, 155

Defense

DB – Chris Briskey, Central-Clay Co., Jr., 5-9, 149

DB – Brandon Gurley, Madison Co., Sr., 5-10, 170

DB – Mike McDonald, Beauregard, Sr., 5-8, 155

DB – Tedarion Myhand, Charles Henderson, Sr., 6-0, 190

LB – Ethan Boyd, Oneonta, Sr., 6-2, 210

LB – Thomas Harmon, UMS-Wright, Sr., 6-0, 206

LB – Richard McBryde, Charles Henderson, Jr. 6-2, 215

LB – Tamarcus Russell, Dadeville, Sr., 5-9, 190

DL – Blake Bean, Oneonta, Sr., 6-3, 260

DL – Will Hogan, Holtville, Jr., 5-7, 225

DL – Anfernee Jennings, Dadeville, Jr., 6-3, 240

DL – A.J. Smoot, Dora, Jr., 6-2, 230

P – Ben Richards, Haleyville, Jr., 5-10, 180

Athlete

ATH – Brandon Baynes, Tallassee, Jr., 5-9, 195

ATH – Ronnie Clark, Calera, Sr., 6-3, 218

ATH – John Johnson, Charles Henderson, Sr., 6-0, 180

ATH – Gunner Roach, UMS-Wright, Sr., 6-2, 205

Coach of the Year: Kris Herron, Central-Clay Co.

 Honorable Mention

Quarterback: Monteo Garrett, Munford, Sr.; Austin Ingram, Charles Henderson, Jr.

Running Back: Gerrard Beasley, Central-Florence, Sr.; Trey Bolton, Cleburne Co., Sr.; Austin Harris, Fairview, So.; Herman McKenzie, Tallassee, Jr.; Shakeith Tyes, Calera, Jr.

Receivers: Hayden Durrett, Ardmore, Sr.; Jaylon Jones, UMS-Wright, Sr.; Tykwane Meniefield, Beauregard, Sr.; Javon Moore, Elmore Co., Sr.; Brett Rains, Sardis, Sr.

Offensive Line: Jordan Jarvis, Guntersville, Sr.; Hunter Kennedy, Charles Henderson, Sr.; KeKe Pritchett, Thomasville, Sr.; Matthew Shortt, Cleburne Co., Sr.; Dakota Siniard, West Limestone, Jr..

Kicker: Kippy Tate, Alabama Chr., Sr.

Defensive Back: Zay Caldwell, Lincoln, So.; Demario Harris, Charles Henderson, Jr.; Tavon Lawson, Munford, Sr.; Josh Thacker, Crossville, Sr.

Linebacker: Jake Averhart, Corner, Sr.; Thomas Boyd, Oneonta, Jr.; A.J. Flippo, Brooks, Sr.; Rapheal Garner, Thomasville, Sr.; Lane Johnson, Calera, Jr.; Montel Lee, Andalusia, Sr.; Savon Parker, Jacksonville, Jr.; Payton Reynolds, Central-Clay Co., Jr.

Defensive Lineman: Jauntavius Johnson, Lincoln, Jr.; Alex McDonald, Brooks, Sr.; Victor Olvera, Guntersville, Sr.

Punter: Hunter Hillyer, Beauregard, Jr.

Athlete: Dallas Cabe, Cherokee Co., Sr.; Tray Collins, Beauregard, Sr.; Marquise Irvin, Madison Co., Jr.; Danny Johnson, J.O. Johnson, Sr.; Keenan Lewis, Sardis, So.; Randy Satterfield, Jemison, Sr.; DeMarcus Thomas, Anniston, Sr.

CLASS 3A

Offense

QB – Tre Smith, Saks, Sr., 6-1, 185

RB – Ryan Carpenter, Colbert Co., Sr., 5-9, 190

RB – Jamarius Henderson, Dale Co., Jr. 5-10, 207

RB – Malik Miller, Madison Acad., So., 6-0, 220

REC – Josh Allen, Abbeville, Jr., 6-4, 198

REC – B.J. Bailey, Deshler, Jr., 6-1, 6-1, 215

REC – JaTevin Madison, Fayette Co., Jr., 5-10, 160

OL – Don Cunningham, Midfield, Sr., 6-5, 330

OL – Austin Kilgore, Saks, Jr., 6-1, 252

OL – James Peach, T.R. Miller, Jr., 6-4, 260

OL – Mike Rankins, Leeds, So., 5-10, 230

OL – Frank Williams, Madison Acad., Sr., 6-2, 265

K – Sergio Mendoza, Colbert Co., Sr., 5-8, 155

Defense

DB – Timothy Hawkins, Weaver, Sr., 6-1, 180

DB – Darnell Jackson, Piedmont, So., 6-0, 185

DB – Jacoby Lockhart, Leeds, Jr., 5-7, 150

DB – Pace Ozmint, Glencoe, So., 6-1, 190

LB – Mason Brown, Glencoe, Jr., 5-10, 210

LB – Taylor Hayes, Piedmont, Fr., 6-0, 190

LB – Tyler Wright, Leeds, Jr., 5-9, 220

LB – Taylor Ziak, Madison Acad., Sr., 5-11, 220

DL – Exavyer Jackson, Piedmont, Sr., 5-9, 255

DL – Collin King, Colbert Co., Sr., 6-2, 205

DL – Isaiah Sharp-Perry, Leeds, Fr., 6-0, 215

DL – Jeffrey Whatley, Dale Co., Jr., 6-2, 253

P – James Sherman, Catholic-Montgomery, Sr., 5-10, 190

Athlete

ATH – Dominique Jackson, T.R. Miller, Sr., 6-1, 205

ATH – Kerryon Johnson, Madison Acad., Jr., 6-1, 195

ATH – Dylan Stone, Glencoe, Jr., 6-2, 170

ATH – A.J. Travis, Northside, Jr., 5-10, 170

Coach of the Year: Jonathan Miller, Saks

Honorable Mention

Quarterback: Brandon Butts, J.B. Pennington, Jr.; Samuel Grisham, Lauderdale Co., Sr.; Hunter Slater, Bayside Acad., Sr.; Ty Sparks, Piedmont, Sr.

Running Back: Brontae Harris, Hanceville, Jr.; Tre’ Nation, Leeds, So.; Thomas Ozmint, Glencoe, Jr.

Receiver: Robert Adams, Trinity, So.; Hunter Etheredge, J.B. Pennington, Sr.; Jamarius Leatherwood, Sipsey Valley, So.

Offensive Lineman: Allen England, Dale Co., Jr.; Tyler Johnson, Glencoe, Sr.; Dustin Maples, New Hope, Sr.; Garrett Masters, Hanceville, Sr.; Garrett Mitchell, Geraldine, Sr.; Dalton Watson, Straughn, Sr.

Kicker: Conner Thigpen, American Chr., Sr.

Defensive Back: Taj Bates, Deshler, Jr.; John Trousdale, Lauderdale Co., So.; Justin Turner, Good Hope, Sr.; .

Linebacker: Neonta Alexander, Piedmont, So.; Alex Cofer, Good Hope, Sr.; Kyle Davis, T.R. Miller, Jr.; Tyler Lott, Colbert Co., Sr.; Ty Mattox, Trinity, Sr.; Johnny Owens, Straughn, Sr.

Defensive Lineman: Vincent Hilliard, Saks, Sr.; Joseph Murry, Midfield, Sr.; Charles Tatro, Hanceville, Sr.

Punter: Morgan Coston, Leeds, So.

Athlete: Jacob Parker, Westminster Chr., Sr.; Tobias Qualls, Colbert Co., Jr.; Denard Spears, Piedmont, Sr.; Devan Totherow, Geraldine, Sr.

CLASS 2A

Offense

QB – Jase Trotter, Oakman, Sr., 6-1, 195

RB – Jakoby Aldridge, Sweet Water, Sr., 5-6, 165

RB – Tyler Rogers, Mobile Chr., Sr., 5-11, 195

RB – Hayden Stephens, Tanner, Sr., 5-8, 175

REC – Octaviuse Hardrick, Cottonwood, Jr., 5-7, 155

REC – Rayshon Kennedy, Houston Co., Sr., 6-4, 210

REC – Joe Robinson, Aliceville, Sr., 6-4, 190

OL – Branquavious Bussey, Lanett, Jr., 6-3, 280

OL – Jordan Cagle, Mobile Chr., Sr., 6-3, 280

OL – Kadarrius Lawrence, Fultondale, Sr., 6-0, 296

OL – Tanner Luker, Sweet Water, Sr., 5-11, 190

OL – Seth Smith, Tanner., Sr., 5-10, 205

K – Bratcher Underwood, Houston Acad., Sr., 5-10, 163

Defense

DB – Purvis Coger, Oakman, Jr., 6-0, 170

DB – Corey Donaldson, Washington Co., Jr., 5-10, 180

DB – Jared Stewart, Fultondale, So., 6-2, 195

DB – Jalen Washington, Lanett, Sr., 6-1, 198

LB – Ryan Kelow, Vincent, Sr., 6-0, 210

LB – Terraris Saffold, Central-Hayneville, Sr., 5-11, 180

LB – Deandra Smith, Washington Co., Jr., 5-8, 170

LB – Trent Thrash, Fyffe, Sr., 5-10, 198

DL – Cade Carroll, Fyffe, Sr., 6-2, 190

DL – Tyler Gilliam, Hale Co., Sr., 6-2, 294

DL – DeAmonte Greene, Sweet Water, So., 5-6, 150

DL – Baltazar Rubio, Tanner, Sr., 6-1, 220

P – Connor McVay, Mobile Chr., Sr., 6-1, 190

Athlete

ATH – Marlon Bridges, Lanett, Jr., 6-1, 180

ATH – Logan Campbell, Cold Springs, Sr., 6-3, 197

ATH – DeAnthony Holcombe, Washington Co.; Sr., 6-0, 190

ATH – Josh Thomas, Montgomery Acad., Jr., 6-0, 190

Coach of the Year: Swane Morris, Gaston

Honorable Mention

Quarterback: Jonathan Fletcher, Tanner, Jr.; Cory Gill, Cottonwood, Jr.; Kenterius Womack, Luverne, Jr.

Running Back: Austin Childers, Red Bay, Jr.; Marvin Davidson, Leroy, Sr.

Receiver: Blake Fisher, Colbert Heights., Sr.; Deontre Muse, Oakman, Sr.; Jarvis Whyte, Houston Co., Sr.

Offensive Lineman: Blake Baker, Reeltown, Sr.; Hunter Barclay, Ohatchee, Jr; Jaleel Burton, Walter Wellborn, Sr.; Christian Coe, Washington Co., Sr.; Zach Fondren, Oakman, Sr.; William Haynes, Montgomery Acad., Sr.; Ethan Pope, Fultondale, Sr.

Kicker: Enrique Aguilar, Fultondale, Jr.; Anton Amat, Lamar Co., Jr.

Defensive Back: Devonte Ferrell, Reeltown, Jr.; Sam LaPlatney, Montgomery Acad., Jr.; Chandler Mackey, Sand Rock, Sr.; Carson Presley, Mobile Chr., Sr.; Daniel Sewell, Sweet Water, Sr.; Austin Stiefel, Fyffe, Jr.; Devron Taylor, Walter Wellborn, Sr.

Linebacker: Gary Fulton, Lexington, Sr.; Landon Machristie, Walter Wellborn, Sr.; Marquesse Marshall, Aliceville, Sr.; Nick McCallister, Providence Chr., Sr.; Jackson Seale, Hale Co., Sr.; Tyler Smith, Leroy, Sr.

Defensive Lineman: Jerrionda Lloyd, Lanett, Jr.; Cameron Moss, Washington Co., Jr.; Anfernee Mullins, Aliceville, Jr.; Terrell Steele, Aliceville, Sr.; Kyle Walker, G.W. Long, So.

Punter: Tyler Lowery, Westbrook Chr., Sr.; Grant Simmons, Samson, So.

Athlete: Jace Green, Vincent, Jr.; Kris Lewis, Fultondale, Sr.

CLASS 1A

Offense

QB – Daylon Brackett, Jacksonville Chr., Jr., 6-3, 185

RB – Damarcus Barnes, McIntosh, Sr., 6-0, 196

RB – Jermarcus Brown, Pickens Co., Sr., 5-11, 175

RB – Terrance Hollingsworth, Berry, Sr., 5-9, 210

REC – Ben Cagle, Lynn, Sr., 6-2, 172

REC – Blake Fitzgerald, St. Luke’s, Sr., 6-1, 175

REC – Trent Miller, Tharptown, So., 5-10, 170

OL – Ronnie Finch, Berry, Sr., 5-8, 315

OL – Zev Finch, Pickens Co., Sr., 6-2, 270

OL – Dalton Hamby, Hackleburg, Sr., 5-11, 280

OL – Matt Hicks, Ragland, Sr., 6-6, 235

OL – Matthew Holland, St. Luke’s, Jr., 6-3, 270

K – Dax Benton, Hubbertville, Fr., 5-11, 155

Defense

DB – Vess Benton, Hubbertville, Sr., 6-4, 145

DB – Kynard Craig, Linden, Sr., 6-4, 175

DB – Demarius Pitts, Loachapoka, Sr., 5-11, 158

DB – Blake Terry, Cedar Bluff, Jr., 5-8, 170

LB – Tyler Armstrong, Maplesville, Jr., 6-0, 180

LB – Jeremiah Chaney, Berry, Sr., 5-10, 190

LB – Shaq Dupree, Collinsville, Sr., 6-0, 240

LB – Jatevin Horn, Marengo, Sr., 5-9, 185

DL – Eddquerrion Harris, R.A. Hubbard, Sr., 6-0, 250

DL – Dontae Hughes, Pickens Co., Sr., 5-11, 195

DL – Devonte Morrow, Maplesville, Sr., 5-11, 230

DL – Ben Mills, Coosa Chr., Jr., 5-11, 195

P – Jake Smith, Holy Spirit, Jr., 5-11, 200

Athlete

ATH – KiJana Lindsey, Ragland, Sr., 6-1, 165

ATH – Brody Meeks, Lynn, Sr., 5-11, 180

ATH – Devonte’ Simon, Pickens Co., Jr., 5-9, 145

ATH – Dorryl Swanigan, Marion Co., Sr., 6-0, 195

Coach of the Year: Patrick Plott, Pickens Co.

 Honorable Mention

Quarterback: Wesley Person Jr., Brantley, Sr.; Ryan Sullivan, Falkville, So.

Running Back: Gage Davis, Gaylesville, Fr.; Damian Mitchell, Maplesville, Sr.; T.J. Pratt, Hubbertville, Sr.; Ryheem Sistrunk, Loachapoka, Sr.; Austin West, Florala, Jr.

Receiver: Warren Boykin, A.L. Johnson, Jr.; Kendarius Bradley, Maplesville, Jr.; Tristan Quinn, Hackleburg, Sr.

Offensive Lineman: Cullen Bush, Brantley, Jr.; Sam Kinman, Geneva Co., Sr.; Adam Miller, Valley Head, Sr.; Jake Mintz, Cedar Bluff, Jr.

Kicker: Brandon Barnes, Gaylesville, So.

Defensive Back: Aaron Estes, Falkville, Sr.; Remington Fowler, Geneva Co., Sr.; Wakeem Huguley, Loachapoka, Sr.; Michael Lewis, Marengo, Sr.

Linebacker: Justin Barton, Pickens Co., Jr.; Blake Donaldson, Florala, Jr.; Samuel Garner, Donoho, Jr.; Hunter Harrison, Kinston, Sr.; Chris Hill, Pickens Co., Sr.; Armontae Martin, R.A. Hubbard, Sr.; Franky Melson, Addison, Sr.; Chris Rogers, Linden, Sr.; Doug Salter, Brantley, Jr.; Nathan Young, Hubbertville, Sr.

Defensive Lineman:  Steve Brasher, Fayetteville, Sr.; Tyderious Easterwood, Pickens Co., Sr.; Kevin McElrath, Collinsville, Sr.

Punter: Cole Murphy, Gaylesville, Sr.

Athlete: Kamaury Avery, Wadley, So.; Chris Carr, Donoho, Sr.; Tyler Crumpton, Phillips, Sr.; Jaquavious Jackson, Loachapoka, Sr.

AISA

Offense

QB – Jake McKenzie, Monroe Acad., Sr., 6-0, 190

RB – Eric Graham, Autauga Acad., Jr., 5-10, 195

RB – Jarrette Pope, Clarke Prep, Sr., 6-2, 220

RB – Lee Seale, Wilcox Acad., Jr., 5-11, 175

REC – Montez Haynes, Kingwood Chr., Sr., 6-1, 180

REC – C’Yontai Lewis, Kingwood Chr., Sr., 6-6, 218

REC – Harrison Watters, Morgan Acad., Sr., 5-10, 170

OL – Christopher Burford, Wilcox Acad., Sr., 6-3, 240

OL – Trey Carter, Monroe Acad., So. 6-0, 205

OL – Riley Tindol, Autauga Acad., Sr., 6-5, 275

OL – William Tutt, Marengo Acad., Sr., 6-1, 250

OL – Wesley Williamson, Clarke Prep, Sr., 6-3, 278

K – Alex Dettmar, Edgewood Acad., Sr., 5-11, 190

Defense

DB – Gentry Allen, Patrician Acad., Sr., 5-10, 170

DB – Thomas DeGrange, Lee-Scott Acad., Sr., 6-0, 195

DB – Michael Pickett, Autauga Acad., Jr., 6-1, 175

DB – Brody Thomasson, Lakeside, Sr., 6-1, 175

LB – Hayden Hall, Marengo Acad., Jr., 5-9, 170

LB – Watson Kennedy, Monroe Acad., Sr., 5-10, 185

LB – Chase Whiddon, Fort Dale Acad., Sr., 5-11, 210

LB – Cortney Wilbanks, Restoration Acad., Sr., 6-1, 230

DL – Terrell Bush, Tuscaloosa Acad., Sr., 6-3, 305

DL – Deion Calhoun, Restoration Acad., Sr., 6-2, 300

DL – Everette Curry, Bessemer Acad., Sr., 6-0, 245

DL – Joseph Davenport, Evangel Chr., Jr., 6-3, 200

P – Blake Hutto, Ashford Acad., So., 6-1, 180

Athlete

ATH – Torrence Brown, Tuscaloosa Acad., Sr., 6-5, 235

ATH – Josh Crawford, Edgewood Acad., Jr., 5-10, 210

ATH – Kyle Helms, Abbeville Chr., Sr., 5-11, 190

ATH – Gavin Summrall, Kingwood Chr., Sr., 6-2, 210

Coach of the Year: Bobby Carr, Edgewood Acad.

 Honorable Mention

Quarterback: K.D. Davis, Restoration Acad., So.; Taylor Hawthorne, Edgewood Acad., Sr.; Josh Lewis, Pickens Acad., Sr.; Chip Taylor, Fort Dale Acad., Sr.

Running back: Undriel Copeland, Glenwood Acad., So.; Hayden Huckabee, Marengo Acad., So.; Alex Hutcheson, Wilcox Acad., Sr.; Nick Taylor, Hooper Acad., Sr.

Receiver: Daniel Green, Edgewood Acad., So.; Shade Pritchett, Marengo Acad., Jr.; Branden Williams, Restoration Acad., Jr.; Heath Young, Edgewood Acad., Sr.

Offensive linemen: Corey Dotson, South Choctaw Acad., Jr.; Jacob Johnson, Monroe Acad., So.

Placekicker: Brant Lewis, Marengo Acad., Sr.; Lauren Rutherford, Morgan Acad., Sr.

Defensive back: Alston Dinning, Marengo Acad., Jr.; Austin Menard, Tuscaloosa Acad., Sr.

Linebacker: Dezmond Howard, Hooper Acad., Sr.; Zach Paulene, Autauga Acad., Jr.; Clayton Sheffield, Wilcox Acad., Sr., J.R. Wood, Morgan Acad., So.

Defensive lineman: Cameron Bratcher, Monroe Acad., Sr.; Colley Dunagan, Clarke Prep, Sr.;Carson Huckabee, Marengo Acad., Jr.; Tyler Mills, Kingwood Chr., Sr.;

Punter: Parker Allen, Patrician Acad., Sr.; Hayden Nichols, Clarke Prep, Sr.

Athlete: Dylan Denny, Glenwood, Sr.; Noah Napier, Bessemer Acad., Sr.; Taylor Roberts, Jackson Acad., So.; Jackson Tate, Edgewood Acad., Fr.

Editor's Picks